Elektroforeza jako narzędzie w biologii molekularnej

Adresaci uczniowie szkół średnich
Data do uzgodnienia
Czas trwania 2 godziny zegarowe
Miejsce szkolenia Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Instytut Biologii, Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie, ul. Wąska 13 sala 23, Szczecin
  1. Omówienie zasad teoretycznych elektroforezy agarozowej:
    • Wyjaśnienie podstawowych koncepcji elektroforezy agarozowej, takich jak działanie pola elektrycznego na cząsteczki w żelu.
  2. Praktyczne przekonanie o prostocie analizy elektroforezy:
    • Podkreślenie, że termin "elektroforeza" może brzmieć skomplikowanie, ale analiza jest łatwa i dostępna dla każdego.
    • Przedstawienie praktycznych aspektów elektroforezy, które uczestnicy będą mogli samodzielnie doświadczyć.
  3. Poznanie zasad działania elektroforezy i jej rodzajów:
    • Wyjaśnienie mechanizmu elektroforezy oraz prezentacja różnych rodzajów tego procesu, takich jak elektroforeza pozioma i pionowa.
    • Wskazanie na różnice między poszczególnymi rodzajami elektroforezy i ich zastosowaniami w badaniach laboratoryjnych.
  4. Zrozumienie analizy molekuł w polu elektrycznym:
    • Wykład na temat tego, jak odbywa się analiza molekuł w polu elektrycznym podczas elektroforezy.
    • Przedstawienie czynników wpływających na wędrówkę cząsteczek, takich jak masa, ładunek elektryczny i kształt molekuł.
  5. Samodzielne przeprowadzenie i interpretacja rozdziału elektroforetycznego cząsteczek DNA:
    • Praktyczne wskazówki dotyczące przeprowadzenia elektroforezy cząsteczek DNA w żelu agarozowym.
    • Instrukcje dotyczące samodzielnej interpretacji uzyskanych wyników, umożliwiając uczestnikom praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.
Kadra Pracownicy badawczo-dydaktyczni Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii IB US, posiadający wieloletnie doświadczenie w realizowaniu zajęć laboratoryjnych
  • Grupa max. 12-osobowa.
  • Koszt zajęć: 240 zł. Opłata za zajęcia laboratoryjne jest stała i nie zależy od liczby uczestników.
Kontakt Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii
Instytut Biologii