W dniach 07-08.10.2022 r. CBMiB wzięło udział w kolejnej, już IX edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Tym razem Centrum zaproponowało potencjalnym zainteresowanym uczestnikom eventu dwudniową możliwość skorzystania z oferty promocyjnej na wykonanie w naszym laboratorium analiz genetycznych z opracowaniem spersonalizowanej diety przy współpracy dietetyka. Wydarzenie odbywało się pod nazwą GENODIETA ZA PÓŁ CENY.

 

Wielki sukces międzynarodowej konferencji “Sustainable Coastal Angling Tourism – a development chance for the South Baltic Region”

91 uczestników z Polski, Danii, Niemiec, Szwecji i Litwy wzięło udział w konferencji zamykającej międzynarodowy projekt CATCH (dofinansowany w ramach programu UE Interreg South Baltic Region Programme) Sustainable Coastal Angling Tourism – a development chance for the South Baltic Region. Konferencja odbyła się w Dźwirzynie, w dniach 5-6 kwietnia i zgromadziła wędkarzy, przedstawicieli samorządu lokalnego, stowarzyszeń wędkarskich, organizacji turystycznych, naukowców oraz przedstawicieli władz.

W programie konferencji znalazły się m. in. sesje plenarne z wykładami na temat aktualnych trendów w wędkarstwie morskim, zrównoważonego eksploatowania zasobów rybackich, ofert turystycznych, inicjatyw lokalnych oraz możliwości marketingowych związanych ze zrównoważoną morską turystyką wędkarską, jak również warsztaty tematyczne poświęcone wędkarstwu plażowemu i wędkarstwa młodzieżowego, wystawa zdjęć laureatów konkursu fotograficznego Fishing South Baltic #myCATCH oraz dyskusje w przedmiocie zrównoważonych praktyk wędkarskich i potencjału rozwojowego morskiej turystyki wędkarskiej dla społeczności lokalnych w regionie południoowobałtyckim. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Przemysław Śmietana z Uniwersytetu Szczecińskiego, Nils Höglund z międzynarodowego związku stowarzyszeń Coalition Clean Baltic (Szwecja), Sławomir Keszka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Antanas Kontautas i Egle Baltranaitė z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa), Saulius Mikalauskas z Lithuanian Angling Association (Litwa), Gordon P. Henriksen i Niels Lagergaard Pedersen z Fishing Zealand (Dania), Holger Bente z www.doctor-catch.com (Niemcy), Mila Zarkh z Youth Hostel Association of Mecklenburg-Western Pomerania (Niemcy), Raimundas Jocys z Gargždai Children’s and Youth Leisure Centre (Litwa), Kaare M. Ebert z Denmark’s Sportfishing Association (Dania) oraz Andrzej Laszuk z Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Regi.

Sesje plenarne skupione były wokół trzeh podstawowych pytań: dlaczego rozwój zrównoważony jest istotny w kontekście wędkarstwa morskiego?, jak morska turystyka wędkarska może przyczynić się do rozwoju regionu południowobałtyckiego w kontekście społecznym?, w jaki sposób skutecznie promować usługi morskiej turystyki wędkarskiej w regionie? W trakcie sesji warsztatowej uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z technikami wykorzystywanymi w wędkarstwie plażowym w Zatoce Pomorskiej, a także zapoznać się z inicjatywami dotyczącymi wędkarstwa morskiego, skierowanymi do młodych ludzi w Polsce, Danii, Niemczech i na Litwie.

Ciekawym urozmaiceniem sesji referatowych i warsztatów były interaktywne przerwy kawowe, w trakcie których uczestnicy konferencji mieli okazję odwiedzić wystawę fotograficzną, zapoznać się z wynikami projektu CATCH, jak również odwiedzić jedno ze stoisk tematycznych, w tym stoisko promocyjno-informacyjne Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii.

Wyniki bardzo ożywionych, nietuzinkowych i owocnych dyskusji konferencyjnych wyraźnie wskazują na potrzebę wielokierunkowego podejścia do wyzwań stojących przed morską turystyką wędkarską w regionie południowobałtyckim, a także poszukiwania rozwiązań godzących zarówno oczekiwania ekonomiczne, jak i potrzeby społeczne oraz konieczność ochrony zasobów przyrodniczych, warunkujących utrzymanie potencjału wędkarstwa morskiego w regionie. Największym sukcesem konferencji było zgromadzenie tak dużej grupy uczestników zainteresowanych problematyką morskiej turystyki wędkarskiej oraz ich aktywny udział w konferencji, co z kolei wskazuje na wielki potencjał rozwojowy wędkarstwa morskiego w regionie.

Drugi dzień konferencji poświęcony był wycieczce terenowej, w trakcie której uczestnicy odwiedzili elektrownię wodną na Parsęcie, we wsi Rościno, gdzie zapoznali się z nowo wybudowaną przepławką dla ryb z elektronicznym systemem monitoringu przepływających ryb. Atrakcją wycieczki była również prezentacja ochotniczej straży rybackiej na rzece Parsęcie, obejmująca przedstawienie specyfiki pracy strażników, specjalistyczny sprzęt, którym się posługują w zwalczaniu kłusownictwa (foto-pułapki, kamery termowizyjne, noktowizory).

Konferencja zorganizowana została przez Federację Zielonych “GAJA”, we współpracy z konsorcjum projektu CATCH oraz Wydziałem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Udział Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich:

V Edycja DOFE „Wiosna Biologów w Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii” – 11.05.2018

W tej edycji CBMiB przyłączyło się do organizowanej przez Wydział Biologii Wiosny Biologów, proponując jak zwykle szereg atrakcji typu prezentacje multimedialne, warsztaty laboratoryjne czy wykłady popularnonaukowe, np. „Dobre i złe bakterie w naszym życiu” czy „Co nas kręci w nosie?” Udział w zajęciach wzięło ok. 250. osób.

IV Edycja DOFE „Spotkania z biologią” – 18-19.05.2019

Zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w różnych zajęciach popularnonaukowych typu warsztaty laboratoryjne i wykłady – m.in. minilaboratorium kryminalistyczne, wykład o niebezpieczeństwach czyhających na nieostrożnych turystów w tropikach, wykonanie zawieszki z własnego, osobiście wyizolowanego DNA i in. Odwiedziło nas ok. 20. osób.

III EDYCJA – 12-13.05.2016 pt. „Innowacyjność w badaniach biologicznych”

(Pierwszy dzień – Wydział Biologii ul. Felczaka/Wąska, drugi dzień – Laboratorium Badań Środowiskowych CBMiB w Małkocinie)

Program obejmował warsztaty mikroskopowe i komputerowe dla różnych kategorii wiekowych, a także możliwość zwiedzania laboratoriów CBMiB z pokazami (na życzenie) możliwości aparatury badawczej stanowiącej ich wyposażenie.

Odwiedziło nas: ok. 20. osób

II EDYCJA – 08.05.2015 pt. „Nauki biologiczne – szerokie spektrum. Od mikroorganizmów gleby do nowotworów człowieka”

Program obejmował: wykłady, warsztaty i pokazy popularnonaukowe dla różnych kategorii wiekowych, wystawę kilkunastu gatunków roślin owadożernych (rosiczki, dzbaneczniki) oraz owadów i pajęczaków tropikalnych, a także możliwość zwiedzania laboratoriów CBMiB.

Na wszystkich zajęciach z limitowaną liczbą miejsc były komplety.

Odwiedziły nas: 52. osoby

I EDYCJA – MAJÓWKA EUROPEJSKA /10-LECIE WSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ/ 1.05.2014

Piknik na Jasnych Błoniach pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego połączony z prezentacją Projektów (w tym CBMiB) na stałych stoiskach. CBMiB przygotowało „Namiot Eksperymentów”, gdzie przeprowadzono szereg pokazów i doświadczeń popularnonaukowych typu warsztaty dla zwiedzających w każdej kategorii wiekowej.

Dzień Otwarty w Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii US – 9.05.2014 – odbył się w połączeniu z Wiosną Biologów (zbieżność terminów obu imprez).

Program obejmował: wykłady, warsztaty i pokazy popularnonaukowe dla różnych kategorii wiekowych zwiedzających. Na wszystkich zajęciach były komplety (ilość miejsc limitowana)

 

 

Oprócz tego CBMiB w latach 2014-2016 w ramach promocji przeprowadziło:

w 2016 r. – warsztaty (jak wyżej) podczas Festynu Rodzinnego we wsi Plecemin gmina Złotów – 23.07.2016 (otrzymaliśmy pisemne podziękowania)

w 2015 r – warsztaty pt. ”Wydobądź DNA z banana domowym sposobem” (przygotowała i przeprowadziła Katedra Biologii Komórki) w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu – grudzień 2015 (otrzymaliśmy pisemne podziękowania)

w 2014 r. – na zaproszenie Starosty i Starostwa Powiatowego w Pyrzycach – 17.05.2014 – w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny – warsztaty pt. „Z archiwum chromosomu X” (przygotowała i przeprowadziła Katedra Biologii Komórki oraz Koło Naukowe Biologów Komórki „Matrix”)

 


 

Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii w dniu 01.06.2019 zawarło pisemne porozumienie z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ZCDN) w Szczecinie o współpracy w zakresie organizacji przedsięwzięć szkoleniowych dla nauczycieli ze szkół województwa zachodniopomorskiego z zakresu edukacji ekologicznej. W związku z powyższym w numerze 4. Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego REFLEKSJE (ISSN 2450-8748) na str. 93. ukazał się artykuł współautorstwa Lidii Skuzy (CBMiB) oraz Małgorzaty Majewskiej (ZCDN) pt. „Czym są gatunki inwazyjne?” promujący planowane szkolenia oraz przybliżający ich tematykę i formę. Następnym krokiem był złożony w lipcu tego samego roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wniosek na dofinansowanie projektu z dziedziny edukacji ekologicznej pt. „EkoBarkod – metody molekularne w walce z inwazją obcych gatunków” – mający formę warsztatów, rozszerzający tym samym sferę działań promocyjno-edukacyjnych Centrum poza struktury Uniwersytetu Szczecińskiego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie – Centrum otrzymało dotację w wys. 35.792 PLN (Umowa Dotacji NR 2019D2976S). Celem projektu jest ukazanie w praktyce zasad ochrony środowiska, kształtowanie właściwych postaw ekologicznych przez popularyzację wiedzy z zakresu ochrony środowiska i przyrody oraz monitoringu środowiska, a także uzupełnienie luki w edukacji ekologicznej o najnowsze metody biologii molekularnej przy wykorzystaniu potencjału naukowego, jaki posiada CBMiB, w tym nowoczesnej aparatury badawczej.